Кафедра економіки та міжнародних економічних відносин має одну з найдовших і найвизначніших історій для розвитку і утвердження Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького в якості провідного закладу вищої освіти в регіоні.
Структурний підрозділ є спадкоємцем кафедри політичної економії, яка була створена у 1964 році на базі економічної секції загальної кафедри суспільних наук. Першим її завідуючим став кандидат економічних наук, доцент Яковенко В. А. Саме під його керівництвом, понад 60 років тому, був закладений необхідний фундамент для становлення кафедри та її звершень у наступні десятиліття, а також для добору професійних кадрів, піднесення якості навчання.
Вагомі здобутки та широке визнання діяльності кафедри нерозривно і назавжди пов’язані з непересічною постаттю Кукурудзи Івана Івановича – доктора економічних наук, професора, проректора з наукової роботи університету, академіка-засновника Академії економічних наук України, заслуженого працівника народної освіти України, який очолив її у 1988 році. За понад 30-літню історію його керівництва кафедра перетворилась на локомотив освітнього і наукового процесу в університеті, ставши згодом вихідною точкою для створення економічного факультету (нині – ННІ економіки і права). Завдяки керівництву професора Кукурудзи І. І. при кафедрі була відкрита і продовжує діяти аспірантура, в наш час – зі спеціальності 051 “Економіка”. Також кафедра стала ініціатором видання наукового журналу “Вісник Черкаського університету. Серія “Економічні науки”, який входить до Переліку наукових фахових видань України категорії “Б”.
Естафету професора Кукурудзи І. І., задану ним високу планку з розвитку кафедри підхопила нова генерація талановитих управлінців. Зокрема, завідувачем кафедри у період 2020-2022 рр. був доктор економічних наук, професор Кирилюк Євгеній Миколайович. Досвідчений науковець і педагог згодом очолив ННІ економіки і права, а після широкомасштабного нападу сусідньої держави на Україну зі зброєю в руках у лавах ЗСУ став на захист Батьківщини. Надалі підрозділ очолила кандидат економічних наук, доцент Прощаликіна Аліна Миколаївна (в минулому – випускниця кафедри).
За час свого існування кафедра декілька разів зазнавала реорганізації. Зокрема була кафедрою політичної економії; економічної теорії; економічної теорії та міжнародної економіки; економічної теорії, інноватики та міжнародної економіки. Нинішню свою назву, кафедра економіки та міжнародних економічних відносин, підрозділ отримав у 2017 році. Попри такі зміни кафедра завжди зберігала та примножувала найкращі освітянські традиції, продовжує це робити і в наш час – дбає про поліпшення професорсько-викладацького складу, зміцнення навчально-матеріальної бази, підготовку кваліфікованих і затребуваних фахівців для різних галузей вітчизняної і глобальної економік.
Сьогодні досвідчений професорсько-викладацький склад кафедри (2 доктори наук, 6 кандидатів наук і 1 викладач) здійснює підготовку фахівців за шістьма освітньо-професійними програмами першого і другого рівнів вищої освіти: “Економіка та бізнес” (бакалаврат), “Міжнародна економіка” (бакалаврат), “Міжнародний бізнес” (бакалаврат), “Митна справа та міжнародна логістика” (бакалаврат)“Економіка та бізнес” (магістратура), “Міжнародний бізнес” (магістратура).
Окрім викладацької діяльності, члени кафедри ведуть плідну науково-дослідницьку роботу. За результатами їхніх досліджень, тільки за останні роки було опубліковано понад 100 наукових, науково-методичних, навчальних праць і посібників. Професор Кирилюк Є. М., доценти Прощаликіна А. М. та Денисенко В. О. є виконавцями низки фундаментальних досліджень в сфері біоекономіки та продовольчої безпеки, що виконуються за рахунок видатків загального фонду державного бюджету (№ державної реєстрації 0118U003863, 0119U100496, 0122U000665).
Міжнародна діяльність кафедри економіки та міжнародних економічних відносин також вирізняється активністю та розмаїттям. Підрозділ неодноразово виступав ініціатором налагодження партнерських відносин (у тім числі на рівні університету) із закладами вищої освіти Австрії, Канади, Німеччини, Польщі та інших країн.
Серед іншого, у 2023 році доцент кафедри Ромащенко Т. І. вперше посприяв закордонному рецензуванню освітньо-професійної програми “Міжнародний бізнес” другого (магістерського) рівня вищої освіти на кафедрі міграції та глобалізації Дунайського університету Кремса (Австрія). Доценти Ромащенко К. М. та Ромащенко Т. І. неодноразово ставали переможцями індивідуальних міжнародних наукових грантів в провідних університетах ЄС, а також брали участь та виступали на міжнародних економічних форумах в Австрії, Німеччині і Польщі.
За активного організаторського сприяння доцентів Денисенко В. О. та Опалько В. В. кафедра неодноразово проводила представницькі міжнародні науково-практичні конференції: “Соціально-економічні наслідки ринкових перетворень в постсоціалістичних країнах” (2003, 2005, 2007, 2009), а також “Соціально-економічні наслідки участі постсоціалістичних країн у процесах європейської інтеграції” (2015, 2017, 2019).
Кафедра постійно дбає про формування у своїх вихованців зацікавленості до важливої науково-педагогічної діяльності. Саме тому наші студенти беруть активну участь у всеукраїнських і міжнародних наукових конференціях, конкурсах та олімпіадах, а також з успіхом долучаються до програм міжнародного академічного обміну Erasmus+. Після здобуття повної вищої освіти частина з них вступає до нашої аспірантури, таким чином продовжуючи славні традиції кафедри з розвитку економічної науки в Україні та за її межами.