Традиції наукової діяльності кафедри були започатковані професором Соловйовим В.М., який очолив кафедру у 2006 р. З 2016 р. науково-дослідна робота на кафедрі здійснюється під керівництвом професора Кібальник Л.О. Викладачі та студенти працюють над комплексною науковою темою «Моделювання та моніторинг соціально-економічних процесів і систем в умовах зростання геополітичної нестабільності», яка охоплює моніторинг, моделювання та прогнозування динаміки сучасних моделей соціально-економічних систем. Результати наукових досліджень широко представлені на всеукраїнських та міжнародних конференціях, у вітчизняних та закордонних періодичних виданнях.
Кафедра має багаторічний досвід у проведенні міжнародних науково-практичних конференцій. Загалом за час існування було проведено 18 Всеукраїнських та міжнародних конференцій:
- Моніторинг, моделювання та менеджмент емерджентної економіки (2008, 2010, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023);
- Інформаційні технології та моделювання в економіці (2007, 2012, 2014, 2015);
- Комп’ютерне моделювання та інформаційні технології в науці, економіці і освіті (2011).
Результати наукових досліджень, представлені на цих конференціях, були опубліковані у збірниках наукових праць, а найвагоміші результати було розміщено у колективних монографіях «Проблеми моніторингу, моделювання та менеджменту емерджентної економіки» (2013), «Інформаційні технології та моделювання в економіці: на шляху до міждисциплінарності» (2013), «Актуальні проблеми емерджентної економіки в контексті мережної парадигми» (2014), «Моделювання та інформаційні технології в економіці» (2014), «Моделювання складних систем» (2015), «Емерджентні методи для емерджентної економіки» (2017), «Моделювання складних систем в економіці і освіті» (2018) або у віснику Черкаського університету.
У 2019 році відбулася щорічна конференція «Моніторинг, моделювання та менеджмент емерджентної економіки». За результатами конференції було видано журнал SHS Web of Conferences, що входить до переліку зарубіжних видань.
У роботі конференцій брали участь науковці, молоді вчені та студенти з України, США, Мексики, Ізраїлю, Німеччини, Франції, Польщі, Латвії, Казахстану.
Співорганізаторами конференцій Моніторинг, моделювання та менеджмент емерджентної економіки є давні партнери нашого університету:
- Одеський національний економічний університет;
- Київський національний університет імені Тараса Шевченка;
- Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана;
- Криворізький державний педагогічний університет;
- Вільнюський університет (Литва);
- Державний інститут управління та соціальних технологій Білоруського державного університету (Білорусь);
- Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (Poland).
Студентські наукові дослідження проводяться в рамках основної наукової теми кафедри під керівництвом викладачів. Для оволодіння навичками проведення наукових досліджень та представлення їх результатів на кафедрі створено науковий гурток Моделювання та прогнозування складних соціально-економічних систем, керівниками якого є доценти Денисенко В. С. та Гадецька З. М. Основними цілями роботи гуртка є:
- формування у студентів зацікавленості та потреби у науковій творчості;
- розвиток творчого мислення, наукової самостійності, само організованості, свідомого відношення до навчання;
- допомога студентам в оволодінні методикою та навичками проведення самостійних наукових досліджень;
- підготовка резерву наукових та науково-педагогічних кадрів.